• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
שכרות

הסכנה בשילוב אלכוהול עם שימוש לרעה באופיואידים ובנזודיאזפינים

שיעור גבוה של מקרי תמותה וביקורים במיון הקשורים בשימוש לרעה בבנזודיאזפינים ואופיואידים נובע משילובם עם אלכוהול

19.10.2014, 10:22
אלכוהוליזם (צילום: אילוסטרציה)
סכנת מוות בבקבוקי אלכוהול מזויפים (צילום: אילוסטרציה)

שימוש לרעה בתרופות מרשם הוביל לעלייה משמעותית בפניות לחדרי המיון ובמקרי התמותה בעשור האחרון. משככי כאבים אופיואידיים ובנזודיאזפינים הם תרופות המרשם המעורבות בשכיחות הגבוהה ביותר במקרים הללו. בקרב אנשים שמשתמשים לרעה בתרופות מרשם ישנו אחוז גבוה שצורכים אלכוהול בכמות מופרזת. שילוב של אלכוהול עם תרופות מקבוצות אלו גורם לדיכוי של מערכת העצבים המרכזית, עד כדי מוות.

לפי נתונים של המרכז לבקרת ולמניעת מחלות (CDC) ומינהל התרופות והמזון (FDA), אלכוהול היה מעורב ב-19% מתוך 440,000 ביקורים במיון על רקע שימוש לרעה באופיואידים וב-27% מתוך 410,000 ביקורי מיון על רקע שימוש לרעה בבנזודיאזפינים. אלכוהול היה מעורב ב-22% מתוך קרוב ל-4,000 מקרי תמותה הקשורים באופיואידים, וב-21% ממקרי התמותה הקשורים בבנזודיאזפינים.

שילוב של אלכוהול עם שימוש לרעה בתרופות מקבוצות אלו היה נפוץ יותר בקרב גברים לעומת נשים. לפי מחברי המסמך, העובדה שכחמישית ממקרי הביקור במיון ומקרי התמותה הקשורים בשימוש לרעה באופיואידים היו קשורים באלכוהול מעידים על הצורך בצעדי מנע משמעותיים יותר.

אופיואידים ובנזודיאזפינים נרשמים ומסופקים על ידי רופאים ואנשי בריאות, וזו הזדמנות לשוחח עם המטופל על הסיכונים, במיוחד הסיכון לדיכוי מערכת העצבים המרכזית במקרה של שילוב עם אלכוהול. אולם בפועל, לפי הנתונים, רק 16% מהמבוגרים בארה"ב שוחחו עם אנשי בריאות בנוגע לצריכה של אלכוהול.

התערבות שכוללת תוכנית משולבת לשימוש לרעה באלכוהול ובתרופות מרשם, חינוך המטופלים ושירותי סקר בשירותי הרפואה הראשונית שיאפשרו לאתר בשלב מוקדם שימוש בעייתי בתרופות ואלכוהול עשויים להפחית את הביקורים במיון ואת מקרי התמותה על רקע זה.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
CDC MMWR. Alcohol Involvement in Opioid Pain Reliever and Benzodiazepine Drug Abuse–Related Emergency Department Visits and Drug-Related Deaths — United States, 2010. 6th October 2014.

נושאים קשורים:  שכרות,  שימוש לרעה,  abuse,  בנזודיאזפינים,  אופיואידים,  אלכוהול,  יחסי רופא חולה,  ביקור במיון,  מחקרים
תגובות