• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
הפטיטיס C

בדיקה מהירה לאיתור HCV בקרב אוכלוסייה בסיכון

פיילוט ב-4 מרכזים בוויסקונסין, מצא כי בדיקה לזיהוי מהיר של HCV מקלה ביצוע בדיקות סקר ל-HCV בקרב אוכלוסייה בסיכון

04.05.2014, 07:22

לפי הערכות, 3.2 מיליון בני אדם בארה"ב נושאים HCV באופן כרוני. מרבית ההדבקות החדשות מתרחשות בקרב מזריקי סמים, בשנים הראשונות של השימוש בסמים. בעשור האחרון ישנה עלייה בהיארעות המחלה. מרבית הנגועים במחלה לא מודעים לכך. לכן, חלק מהמאמץ במניעת הפצת המחלה הוא בזיהוי חולים.

על מנת לבחון את יעילותה של בדיקת סקר מהירה לזיהוי נוגדני HCVי(OraQuick rapid HCV kit), ערכה המחלקה לבריאות הציבור בוויסקונסין פיילוט בקרב 4 מרכזים שמספקים שירותים למכורים לסמים. המחקר נערך בין אוקטובר 2012 לאוקטובר 2013.

בקרב 1,255 אנשים שהסכימו להיבדק, 20% (246) נמצאו חיוביים. מרביתם לא דווחו קודם לכן לרשויות, כלומר מדובר על מקרים חדשים שאותרו. מתוך המקרים החיוביים, ל-74% (183 מתוך 246) בוצעה גם בדיקת RT-PCR, מתוכם 70% (128 מתוך 183) היו חיוביים, כלומר היו בעלי זיהום פעיל ב-HCV. שיעור הבדיקות החיוביות הכוזבות בפיילוט זה היה 0 (אם כי לא לכל החולים נלקחו דגימות דם לבדיקה).

מרבית המשתתפים דיווחו, כי לא נבדקו בעבר או אינם זוכרים שנבדקו בעבר ל-HCV. מרבית המשתתפים דיווחו על הזרקת סמים, מתוכם הרוב (66%) דיווחו כי חלקו עם אחרים ציוד להזרקה. המספר הממוצע של אנשים אתם נחלק ציוד להזרקה היה 5.4 (נע בין 0-100 אנשים).

הכותבים מציינים, שהעובדה שמרבית הזיהומים ב-HCV במדגם זה היו פעילים, יחד עם הדיווח של רוב המשתתפים כי הם חולקים ציוד להזרקה מהווים ממצאים מדאיגים.

השימוש בערכה לזיהוי מהיר של HCV מקל על ביצוע בדיקות סקר בקרב אוכלוסייה בסיכון והופך אותן לנגישות יותר. יחד עם זאת, מציינים הכותבים, עדיין יש צורך לקחת מהחולים בדיקת דם ורידי כדי לאבחן זיהום פעיל. בפיילוט זה לא היו לכל הנבדקים בדיקות דם, אם בשל סירוב של הנבדקים או קושי טכני בלקיחת דם. העלאת המודעות עשויה לשפר את שיתוף הפעולה.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Stockman LJ, Guilfoyle SM, Benoit AL, et al. Rapid Hepatitis C Testing Among Persons at Increased Risk for Infection — Wisconsin, 2012–2013. MMWR. 2014. 63(14);309-311.

נושאים קשורים:  הפטיטיס C,  HCV,  בדיקת סקר,  ארה"ב,  זיהום פעיל,  מחקרים
תגובות