• יו"ר: פרופ' חיים שירין
  • מזכיר: ד"ר ליאור כ"ץ
  • גזבר: פרופ' ריפעת ספדי
  • חברי איגוד: ד"ר טובה רייניס, ד"ר מיכל אופנהיים, ד"ר נעים אבו-פרחה וד"ר לב ליכטנשטיין
כאב בטן כרוני

ילדים הסובלים ממעי רגיז מצויים בסיכון מוגבר פי 4 לסבול גם מצליאק

מחקר פרוספקטיבי שבוצע באיטליה מצא, כי ילדים שאובחנו כסובלים ממעי רגיז לפי קריטריוני Rome III סבלו גם פי ארבעה יותר ממחלת הצליאק

27.04.2014, 10:41
בחרו להקפיד על תזונה נטולת-גלוטן ונמצאו חולים במחלת צליאק
בחרו להקפיד על תזונה נטולת-גלוטן ונמצאו חולים במחלת צליאק

כאבי בטן חוזרים הן תלונה שכיחה בקרב ילדים. הקריטריונים Rome III מסייעים באבחנה של כאבי בטן. מחקרים במבוגרים הראו קשר בין מעי רגיז (IBS) לבין צליאק, אולם מעט ידוע על קשר זה בילדים.

מטרת המחקר היתה להעריך את השכיחות של מחלת צליאק בקרב ילדים הסובלים מכאבי בטן חוזרים. במחקר נכללו קרוב ל-800 ילדים (בני 4-16 שנים) בדרום איטליה שהופנו למרכז שלישוני בשל תלונה על כאבי בטן חוזרים על פני תקופה של 6 שנים. כאבי הבטן סווגו בהתאם לקריטריונים Rome IIIי.

35% מהילדים אובחנו כסובלים מ-IBSי; 26% מדיספפסיה תפקודית (פונקציונלית) ו-40% מכאב בטן תפקודי. כל הילדים עברו בדיקת נוגדנים לצליאק (נמדדו רמות IgA, IgA אנטי-טראנסגלוטמינאז, ואנטי-אנדומיזיאל). ביופסיה דואדנלית בוצעה במקרה של תשובה חיובית.

בסה"כ, 15 ילדים היו חיוביים לצליאק: 12 מתוך 270 ילדים עם IBSי (4.4%), 2 מתוך 201 ילדים עם דיספפסיה תפקודית (1%) ו-1 מתוך 311 עם כאב בטן תפקודי (0.3%). השכיחות המדווחת של צליאק בקרב האוכלוסייה הפדיאטרית הכללית הוא 1%. הסיכון של ילדים (OR) עם IBS לחלות בצליאק מוגבר פי 4.19 יחסית לילדים ללא IBS (רווח בר סמך 95%; 2.03-8.49; P<0.001).

המחקר מדגיש את חשיבות השימוש בקריטריונים Rome III לאבחון של ילדים הסובלים מכאבי בטן חוזרים, וכן מאפשר בחירה טובה ומשתלמת יותר של חולים בהם צריך לבצע בדיקות סקר להמצאות צליאק בהינתן תלונה על כאבי בטן חוזרים (אלו העונים לקריטריונים של IBS).

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Cristofori F, Fontana C, Magista A, et al. Increased Prevalence of Celiac Disease Among Pediatric Patients With Irritable Bowel SyndromeA 6-Year Prospective Cohort Study. JAMA Pediatr. Published online April 21, 2014. doi:10.1001/jamapediatrics.2013.4984

נושאים קשורים:  כאב בטן כרוני,  כאב בטן חוזר,  דיספפסיה תפקודית,  Rome III,  מעי רגיז,  IBS,  צליאק,  כאב בטן תפקודי,  מחקרים
תגובות
אנונימי/ת
25.02.2021, 01:42

לכו לזיהומולוג. לכו לשיבא למרפאה של גלריה רהב או למרפאת מטיילים של פרופ\' שוורץ ולשם.

לכ20 אחוז ממסומני תסמונת מעי רגיש יש בכלל אמבה בשם דיאנטנאומבה פראג\'יליס.
חשוב לקבל טיפול מיוחד אנטי אמבי מהר ובזמן בכדי שהמצב לא יהפוך לכרוני.

רק זיהומולוגים מכירים את האמבה הנוראית הזאתי.