• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
פרדניזון

מתי ניתן להפסיק את הטיפול התרופתי לדלקת כבדית אוטואימונית?

עדויות לנסיגה מלאה, היסטולוגית ומעבדתית, הן המנבא הטוב ביותר להצלחה של הפסקה קבועה של הטיפול התרופתי בדלקת כבדית אוטואימונית

דלקת כבדית אוטואימונית (AIH) מטופלת באזטיופירין (אימורן, אזופי) עם או ללא פרדניזון. הסטנדרט הטיפולי הוא טיפול מדכא חיסון לכל החיים. אולם ישנם חולים שניתן להפסיק אצלם את הטיפול.

מטרת המחקר היתה לבדוק את התדירות שבה מופסק טיפול והמחלה אינה חוזרת, לאפיין חולים שמתאימים להפסקת טיפול, לבחון את המנגנון הפתוגני שמשהה או מסיים את המחלה ולהציע פרוטוקול טיפולי בהתאם. לצורך כך בוצעה סקירת מאמרים בין השנים 1972-2014.

השכיחות של חולים חופשיים מטיפול נעה בין 19% ל-40% בחולים שמשך המעקב אחריהם היה 3 שנים ומעלה. המנבא החשוב ביותר להצלחה של הפסקת טיפול, שבה אין חזרות של המחלה, היה נסיגה מלאה הן מעבדתית (רמות תקינות של אלנין אמינוטרנספראז ואספרטט אמינוטרנספראז) והן היסטולוגית (היעדר דלקת ותאי פלסמה בביופסיה כבדית) של המחלה לפני הפסקת הטיפול.

חולים המשיגים תגובה מלאה לטיפול (בהתבסס על מעבדה והיסטולוגיה) בתוך 36 חודשים הם מועמדים מתאימים להפסקת טיפול. חולים שלא מגיבים בצורה מלאה לטיפול מועמדים לטיפול אחזקתי ארוך טווח. בחולים אלו, יש לנסות להפחית את מינוני הטיפול בהתאם לממצאים המעבדתיים.

הכותב מסכם, כי הפסקה קבועה של טיפול תרופתי ל-AIH אפשרית, בעיקר בחולים שלא סובלים מצירוזיס, ומציגים נסיגה מלאה של המחלה לפני הפסקת הטיפול. אין לחשוש מהפסקת טיפול בחולים המתאימים לכך, והפרקטיקה הזו עשויה להיות יותר ויותר שכיחה.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Czaja AJ. Permanent drug withdrawal is desirable and achievable for autoimmune hepatitis. Aliment Pharmacol Ther 2014: Mar 13; [e-pub ahead of print]. (http://dx.doi.org/10.1111/apt.12701).

נושאים קשורים:  פרדניזון,  AIH,  אזטיופירין,  דלקת כבדית אוטואימונית,  אימורן,  הפסקת טיפול.,  מחקרים
תגובות