• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

הוכרזו הזוכים בפרס רפפורט: פרופ' יאיר רייזנר וד"ר יעקב נחמיאס

פרופ' רייזנר זכה בפרס על מחקריו בתחום השתלת לשד עצם לחולים ללא תורם וד"ר נחמיאס על מחקריו בהנדסת רקמת-כבד ונגיף ה-HCV

מחקר שתוצאותיו הוגדרו כ"פריצת דרך" בתחום השתלת לשד עצם ומחקר נוסף, העוסק בטיפולים חדשניים לצורך המלחמה בסוכרת, זיכו את החוקרים – פרופסור יאיר רייזנר (מכון ויצמן) וד"ר יעקב נחמיאס (האוניברסיטה העברית) ב"פרס רפפורט" ברפואה לשנת 2014. בראש ועדת הפרס עמד פרופסור אריאל מילר, מהמרכז לטרשת נפוצה וחקר המוח במרכז הרפואי "כרמל" בחיפה. טקס הענקת הפרס יתקיים ב-17 במארס, במוזיאון תל-אביב לאמנות.

פרופ' יאיר רייזנר (צילום: יח"צ)

פרופ' יאיר רייזנר (צילום: יח"צ)

עבודת המחקר של פרופסור רייזנר בתחום הביו-רפואי זיכתה אותו בפרס בסך 60,000 דולר, עבור תרומתו ליישום השתלת לשד עצם גם בחולים שלא נמצא להם תורם מתאים. בכל שנה עוברים ברחבי העולם יותר מ-30,000 חולים טיפול להשתלת לשד עצם. ההצלחה בשיטת טיפול זו מסתמכת במידה רבה על תאימות גנטית בין התורם למקבל. אלא שרק מעט מהחולים מצליחים למצוא תורם מתאים.

במחקרו של פרופסור רייזנר נסללה את הדרך ליישום השתלת לשד עצם גם בחולים שלא נמצא להם תורם מתאים. תובנות מהמחקר הבסיסי הביאו ליצירת טיפול מוצלח ולריפוי מרשים של "ילדי בועה" הנולדים כאשר המערכת החיסונית שלהם פגומה באופן חמור. גישה זאת כבר אומצה על ידי מרכזים רפואיים רבים בעולם. תגליות נוספות של פרופסור רייזנר סללו את הדרך להשתלה מוצלחת של לשד עצם לא-תואם בחולי לוקמיה. באחרונה, פותחה על-ידו גישה חדשנית להשתלת לשד עצם בחולי לוקמיה שאינם יכולים לקבל טיפולים בקרינה חזקה.

ד"ר יעקב נחמיאס יקבל את פרס החוקר הצעיר (40,000 דולר), על פריצות דרך בהנדסת רקמת כבד. המחקר, הנוגע להנדסת רקמת כבד ולמחזור החיים של נגיף HCV, נחשב פורץ דרך בתחומו. ד"ר נחמיאס זיהה מולקולה קטנה בפרי האשכולית - נרינג'נין (naringenin) - המסוגלת לעצור את התרבות הנגיף בתא. הוא יצר תרכיב ננו-טכנולוגי המגדיל את הזמינות הביולוגית של הנרינג'נין. בעקבות זאת, בוצע ניסוי קליני שבו הושגו תוצאות מצוינות.

ד"ר יעקב נחמיאס (צילום: יח"צ)

ד"ר יעקב נחמיאס (צילום: יח"צ)

פיתוח נוסף של ד"ר נחמיאס נועד עבור חולי סוכרת, וכולל אינסולין במארז ננו כתחליף לזריקות האינסולין הנוכחיות. כמו כן, פיתח ד"ר נחמיאס חלקיקים ננו-רובוטים לטיפול בכיבים סוכרתיים.

פרופסור מילר, יו"ר ועדת השופטים שהחליטה על הזוכים בפרס, אמר כי הפרס נועד למתן הכרה במדענים שמובילים מחקרים רפואיים חלוציים ורשמו תגליות חדשניות: "שתרמו, תורמים ויתרמו למיגור מחלות, לשיפור איכות החיים ולהקלת סבלם של חולים באשר הם".

נושאים קשורים:  חדשות,  לוקמיה,  אינסולין,  כבד,  HCV,  השתלת לשד עצם,  נרינג'נין
תגובות
פרופ' צ'רלס בהרי
17.02.2014, 15:16

א.נ
אבקש את הכתובת שח ד"ר נחמיאס להתיעצות אישית