• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
Clostridium difficile

הצלחה להשתלה חד-פעמית של חיידקי צואה בטיפול ב-C. Difficile חוזר

מחקר מצא, כי השתלה חד פעמית משולבת למעי הדק באמצעות אנטרוסקופיה ולמעי הגס באמצעות קולונוסקופיה הביאה לשיפור קליני ומעבדתי

לאור השכיחות ההולכת וגוברת של זיהומי Clostridium difficile‏ (C. Difficile) חוזרים, הולך וגובר השימוש בהשתלת חיידקי צואה (fecal microbiota transplantation,‏ FMT). עם זאת, יעילותה של השתלה משולבת למעי הדק והגס במושב אחד ואפיון השינויים בפלורה של המעי בין התורמים והמושתלים לא נחקרו כראוי.

מחקר חדש, שהתפרסם באתר כתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatology, בחן סוגיות אלו.

במחקר נכללו 27 חולים עם זיהומי C. Difficile חוזרים שקיבלו מנה בודדת במינון אחיד של תסנין צואה מעובד שהוחדרה למעי הדק באנטרוסקופיה ולמעי הגס בקולונוסקופיה במושב אחד. החוקרים עקבו אחר מצבם הקליני של החולים ובשני מקרים נלקחו דגימות צואה מהתורמים והמושתלים לזיהוי C. Difficile על ידי 16S-rRNA.

לאחר הפעולה נצפתה הפחתה בתדירות היציאות ובכאבי הבטן, בנוסף להפחתה של ספירת התאים הלבנים והיעלמות רעלן C. Difficile‏ (P<0.05), במקביל לגיוון פלורת המעיים עם עלייה בשיעור Lachnospiraceae (ממערכת החיידקים Firmicutes) והפחתה בשיעור Enterobacteriaceae. להשתלה נלווה שינוי ניכר בהרכב פלורת הצואה בשני מושתלים.

מקור:
Dutta SK, Girotra M, Garg S, et al. Efficacy of Combined Jejunal and Colonic Fecal Microbiota Transplantation for Recurrent Clostridium difficile Infection. Clin Gastroenterol Hepatol [Internet] 2014 [cited 2014 Jan 24]; 

נושאים קשורים:  Clostridium difficile,  Fecal microbiota transplantation,  השתלת חיידקי צואה,  מחקרים
תגובות