• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

בדיקת דם חדשה לזיהוי פוליפים במעי הגס עשויה לסייע במניעת סרטן

במסגרת הבדיקה, נבדקים חלקיקים הנלקחים מדגימות דם; המבנים הפולימריים המתקבלים עשויים לספק מידע על תפקוד התאים והאיברים

18.12.2013, 11:13

מחקרים הראו, כי גילוי מוקדם של פוליפים טרום-סרטניים במעי הגס והסרתם עשוי להוריד באופן משמעותי את הסיכון לפתח סרטן המעי. קולונוסקופיה היא כיום השיטה היעילה ביותר לגילוי המוקדם, אך בשל עצם היותה פולשנית רבים נמנעים מלבצע בדיקה זו. מעבר לכך, קולונוסקופיה דורשת מיומנות רבה של הרופא המבצע אותה.

בדיקה שאינה פולשנית, כמו בדיקת דם, שיכולה לאתר פוליפים במעי ברגישות גבוהה יותר יחסית לטכניקות הקיימות עשויה להיות מועילה במיוחד לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.

מחקר פרוספקטיבי מבוקר עם סמיות כפולה תוכנן על מנת לבחון את איכות הביצוע של שיטה מעבדתית חדשה לאבחון פוליפים שעלולים להיות ממאירים באמצעות בדיקת דם. בחולים שעברו קולונוסקופיה ובדיקות היסטולוגיות נראתה רגישות של 72.4% וספציפיות של 62.3%.

תוצאות אלו מצביעות על כך, שהשימוש בשיטה החדשה מאפשר לזהות בצורה יעילה את האנשים בסיכון הגבוה ביותר המועמדים לאנדוסקופיה , ובכך תורם להורדת שכיחות המחלה או התמותה ממנה בקרב האוכלוסיות שנבדקו. בנוסף, לשיטת האבחנה החדשה השלכות סוציו-אקונומיות – חיסכון במשאבים של שירותי הרפואה על ידי העלאת הסלקטיביות של האוכלוסייה העוברת אנדוסקופיה ובהמשך מועברת לטיפול מונע על ידי הסרת הפוליפ.

השילוב של שיטות סקירה עם סיכון נמוך יחד עם בדיקת דם עם רגישות גבוהה במיוחד מבטיח עלייה בהערכת הסיכון לסרטן המעי לפני ביצוע קולונוסקופיה.

מדובר בבדיקת מעבדה המשמשת לאבחון של מחלות מסוימות על ידי מעקב אחר שינויים פתולוגיים באיברים שונים בגוף. בבדיקה זו נעשה ניתוח מיקרוסקופי של ננו-חלקיקים הנלקחים מדגימות דם. המבנים הפולימריים המתקבלים נקראים Polyp Specific Polymer) PSP) ומגלים חוסרים במרכיבים מסוימים בדם המספקים מידע על תפקודם של תאים או איברים מסוימים.

מקור:
Markus Franz12, Matthias Scholz3, Ilka Henze4, Stefan Röckl5 and Luis I Gomez6*.Detection of colon polyps by a novel, polymer pattern-based full blood test. J Transl Med. 2013 Nov 4;11(1):278.

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן המעי,  בדיקת דם,  Polyp Specific Polymer
תגובות
רוי
25.12.2014, 22:06

שלום! ברצוני לבצע את הבדיקה למי עלי לפינות?