• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחלת קרוהן

טיפול באדאלימומב (יומירה) מביא לרמיסיה עמוקה בחולים הסובלים ממחלת קרוהן

טיפול אדאלימומב (יומירה) עשוי להביא לרמיסיה עמוקה ולשיפור בתוצאות קליניים ובאיכות החיים, בחולים הסובלים ממחלת קרוהן

חולים עם מחלת קרוהן איליו-קולונית מתונה עד חמורה, שקיבלו טיפול אינדוקציה וטיפול אחזקה עם אדאלימומב (יומירה, אבוט), היו בעלי שיעורים גדולים יותר של ריפוי מוקוזלי מאשר חולים שקיבלו אינבו לאחר טיפול אינדוקציה של אדאלימומב, בניסוי בן 52 שבועות (EXTEND). החוקרים בחנו אם טיפול זה אף גורם לרמיסיה עמוקה – תוצאת קצה מורכבת, קלינית ואנדוסקופית.

שיעורים של רמיסיה עמוקה, שהוגדרו כהיעדר של כיביות מוקוזלית וניקודי מדד פעילות CD מתחת ל-150, הושוו בין חולים שקיבלו טיפול רציף באדאלימומב לבין כאלה שקיבלו רק טיפול אינדוקציה ואחריו אינבו. החוקרים העריכו את היחסים בין רמיסיה עמוקה ותוצאים אחרים, בקרב חולים שקיבלו אדאלימומב. התוצאות של חולים עם רמיסיה עמוקה הושוו עם אלה של חולים עם היעדר של כיביות מוקוזלית בלבד או רמיסיה קלינית בלבד.

שיעורים של רמיסיה עמוקה היו 16% בחולים שניתן להם אדאלימומב, לעומת 10% באלה שניתן להם אינבו (P=0.34) בשבוע 12, ו-19% לעומת 0% (P<0.001) בשבוע 52. שיעורים של רמיסיה עמוקה היו הגדולים ביותר בקרב חולים שקיבלו אדאלימומב והיו עם CD למשך שנתיים ויותר (33% בשבועות 12 ו-52). בשבוע 52, חולים שהשיגו רמיסיה עמוקה בשבוע 12 נזקקו, באופן משמעותי, לפחות התאמות של טיפולי אדאלימומב, אישפוזים וניתוחים הקשורים ל-CD. הם גם היו באופן משמעותי בעלי פחות ליקוי בפעילות, והיו בעלי איכות חיים ותיפקוד פיזי טובים יותר, בהשוואה עם חולים שלא השיגו רמיסיה עמוקה.

רמיסיה עמוקה היתה קשורה, באופן כללי, עם תוצאים טובים יותר, מאשר היעדר של כיביות מוקוזלית בלבד; תוצאים של חולים עם רמיסיה עמוקה, לעומת רמיסיה קלינית בלבד, היו דומים. רמיסיה עמוקה היתה קשורה עם חיסכון עלויות כולל של 10,360$ (משבועות 12 עד 52) בהשוואה להיעדר של רמיסיה עמוקה.

החוקרים הסיקו, כי בניסוי חוקרני של חולים עם CD איליו-קולונית מתונה עד חמורה, שקיבלו טיפול אינדוקציה ואחזקה עם אדאלימומב, חולים שהשיגו רמיסיה עמוקה, הסתמנו ככאלה עם תוצאות טובות יותר, אחרי שנה אחת, בהשוואה לכאלה שלא השיגו רמיסיה עמוקה. החוקרים ציינו, כי יש צורך בוולידציה של מימצאים אלו, בניסויים פרוספקטיביים גדולים.

מקור:
Adalimumab Induces Deep Remission in Patients with Crohn's Disease: Colombel JF et al., Clin Gastroenterol Hepatol. 2013 Jul 12. Advanced online publication.

נושאים קשורים:  מחלת קרוהן,  רמיסיה עמוקה,  מחקרים,  אדאלימומאב
תגובות