• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

מחלות המעי הדלקתיות בישראל נמצאות במגמת עלייה מתמשכת

נתונים חדשים לציון יום המודעות לקרוהן ולקוליטיס כיבית מעלים כי מחלות המעי הדלקתיות אינן אופייניות עוד ליהודים אשכנזים בלבד

לרגל יום המודעות העולמי למחלות קרוהן וקוליטיס שציון אתמול (יום א'), פירסמו האיגוד הישראלי לגסטרו-אנטרולוגיה והעמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס בישראל נתונים עדכניים לגבי מחלות המעי הדלקתיות (Inflammatory Bowel Diseases), מהם עולה כי מחלות אלו מצויות בשנים האחרונות במגמת עלייה מתמשכת ובשכיחות גבוהה. עוד עולה כי קרוהן וקוליטיס אינן עוד בגדר מחלות אופייניות ליהודים אשכנזים ונרשמה עלייה בשכיחותן בקרב יהודים יוצאי מדינות ערב וגם בקרב ערבים, בדואים ויוצאי אתיופיה.

למחלות המעי הדלקתיות השלכות מרחיקות לכת על איכות החיים, ולחולים צרכים מיוחדים שמחייבים הענקת סל שירותי תמיכה מגוונים בכלל זה להיבט החברתי, הרגשי והתעסוקתי.

מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית הן מחלות כרוניות וכיום חשוכות מרפא. תסמיניהן, בין היתר: כאבי בטן קשים, שלשולים בלתי פוסקים וירידה במשקל. סיבוכים נוספים: דלקת מפרקים, תופעות עוריות, אפטות בפה. כשההתלקחויות הדלקתיות מחמירות הן מלוות בכאבים קשים שמביאים לאשפוזים וניתוחים. התוצאות: הגבלות תזונתיות חמורות, אובדן ימי עבודה, קשיים חברתיים וגם רגשיים.

מגמת העלייה בתחלואה מאפיינת גם אוכלוסיות שעד כה לא סבלו מהן

העלייה בשכיחותן של מחלות המעי הדלקתיות איננה רק בעיה ישראלית. עלייה דומה נרשמת במדינות מפותחות אחרות. אלא שבישראל מגמת העלייה בתחלואה מאפיינת גם אוכלוסיות שעד כה לא סבלו מהן.

מהנתונים שסיפקו מומחים שונים עולה, כי בשנות ה-70 שכיחות מחלת קרוהן הייתה בישראל שישה חולים ל-100,000 תושבים. ההערכה כיום היא שהמחלה נפוצה ביותר מ-100 חולים ל-100,000 תושבים. במחקר שערך ד"ר איברהים זבידי מבית החולים "בילינסון" ב-2009 לגבי אוכלוסיית הקיבוצים נמצא, כי מספר חולי קרוהן כמעט ושולש ב-20 השנים האחרונות. במחקר נוסף (ד"ר זהר, ד"ר שמוס, פרופסור פרייזר) שפורסם נמצא, ששכיחות מחלות המעי הדלקתיות הכפילה עצמה במבוגרים בישראל ב-13 שנה מאז 1998 והגיעה ליותר מ- 300 חולים ל 100,000 תושבים.

על-פי נתוני פרופסור אלכסנדר פיש (מנהל מכון הגסטרו ב-"סורוקה"), בקרב אוכלוסיית הבדואים בנגב יש כיום 10 חולי קרוהן מסך 500 חולי קרוהן בדרום הארץ ו-20 חולים בדווים בקוליטיס כיבית מסך 700 חולי קוליטיס בדרום. באפריקה המחלה נדירה ביותר, אלא שנצפו כבר מקרים בודדים של עולים מאתיופיה עם מחלות מעי דלקתיות.

מחקר שערך השנה ד"ר איברהים זבידי מ"בילינסון" בקרב האוכלוסייה הערבית בצפון הארץ ובמרכזה מצביע על שכיחות של 22 חולים ל 100,000 תושבים.

יש המסבירים את העלייה בשכיחות מחלות אלו כתוצאה של אימוץ אורח החיים המערבי והשיפור המתמשך ברמת המחייה. מחקרים מצביעים על קיומו של מתאם בין מעמד סוציו אקונומי גבוה לבין שכיחות גבוהה יותר של מחלות המעי הדלקתיות.

פרופסור יהודה חוברס, יו"ר החוג למחלות IBD באיגוד רופאי הגסטרואנטרולוגיה אמר כי בשנים האחרונות מתברר הקשר של גנים מרובים למחלות המעי הדלקתיות. "כיום, ידועים כ-160 גנים הקשורים בהן. נראה שהמחלות הן תוצאה של אינטראקציה בין מספר רב של גורמים ופתולוגיות הנראות דומות - אולם למעשה נגרמות מסיבות שונות. הסברה היא כי שילוב גנטי, סביבתי וחיסוני מהווים גורמים להופעת המחלות. מה שמשתנה זה רק אופי האינטראקציה ביניהם. לכך יכול להיות בעתיד ביטוי בשוני בדרכי הטיפול בחולה. כאשר תזוהה הסיבה הראשונית הגורמת למחלה ניתן יהיה לתקוף אותה באופן מכוון ומנגד להימנע מטיפול מדכא חיסון שאיננו טיפול ספציפי - כפי שמשמש אותנו כיום", אמר.

על פי נתוני העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית, מספר החולים במחלות מעי דלקתיות בישראל נאמד בכ-30,000, מהם כ-2,000 ילדים. מספר החולים בעולם מוערך בכ-5 מיליון בני אדם (נשים וגברים באופן שווה). עו"ד אייל צור, יו"ר העמותה, ציין כי השנה הרחיבה העמותה את סל שירותיה, לרבות בצד המשפטי, מול הביטוח הלאומי, מוסדות חינוך וצה"ל, וכן מגישה ייעוץ פסיכולוגי ותזונתי.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחלות מעי דלקתיות,  קוליטיס,  מחלת קרוהן
תגובות