• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
סרטן המעי הגס

אבחון מוטציות בדנ"א בדגימות צואה 
מסייע בסריקות לגילוי סרטן המעי

השילוב של BMP3 ו־NDRG4 איפשר לאבחן 100% מחולי סרטן החלחולת, 100% מהחולים בדיספלזיה בדרגה גבוהה ו־67% דיסלפזיה בדרגה נמוכה, בסגוליות של 89%

חולים במחלת מעי דלקתית (Inflammatory bowel disease – IBM) מצויים בסיכון מוגבר ללקות בסרטן המעי ועליהם לעבור קולונוסקופיה בתדירות גבוהה. למרות זאת, גילוי השאתות יכול להיות מוסווה עקב הדלקת במעי.
קיסל וחב' מצאו כי ניתן למצוא ברקמת המעי מוטציות היכולות להצביע על תהליך סרטני, וניתן לבצע את המבחן בדגימות צואה (http://bit.ly/11quJKa Aliment Pharmacol Ther 2013). המוטציות שהיוו סמנים אמינים לסרטן היו בעיקר מתילציות וביניהן BMP3, Vimentin, EYA4, NDRG4. לדוגמה, הסמן BMP3 היה אבחוני ב־100% מחולי סרטן החלחולת וב־84% מהדיספלזיות עם סגוליות של 91%.

השילוב של BMP3 ו־NDRG4 איפשר לאבחן 100% מחולי סרטן החלחולת, 100% מהחולים בדיספלזיה בדרגה גבוהה ו־67% דיסלפזיה בדרגה נמוכה, בסגוליות של 89%. החוקרים מציעים ששיטה זו יכולה להיות משלימה לקולונוסקופיה, והיא מאפשרת לקבוע את תדירות הקולונוסקופיה בחולי IBD. החוקרים מקווים לפתח תבחיני דנ"א לגילוי סרטן במעי הדק ובצינורית המרה, שאף להם מועדים חולי IBD.

ערך: איתן ישראלי, עיתון 'הרפואה'

נושאים קשורים:  סרטן המעי הגס,  IBD,  קולונסקופיה,  מחקרים,  מחלת מעי דלקתית
תגובות