• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחלת קרוהן

טיפול ב-Adalimumab הוביל לשיפור איכות החיים והיצרנות של חולי קרוהן

מחקר שנערך באירופה בחן את השפעת הטיפול ב-adalimumab על איכות החיים ועל היצרנות של חולי קרוהן בינונית עד קשה, ומצא כי הטיפול עשוי להוביל לחיסכון בעלויות הנובעות מהמחלה

27.02.2013, 14:12

למחלת קרוהן עלולה להיות השפעה ניכרת על הפעילות היום-יומית ויכולת העבודה וכן על איכות החיים של המטופלים. שיעור נמוך מהסובלים ממחלה בינונית עד חמורה מועסקים, וגם בקרבם המחלה מובילה להיעדרויות מרובות ממקום העבודה. מחקרים שונים הדגימו כי העלות הבלתי ישירה הנגרמת עקב היעדרות ויצרנות (productivity) מופחתת במקום העבודה תורמת לנטל הכלכלי עקב המחלה. כמו כן הודגם כי נוגדי TNF משפיעים לטובה על היצרנות.

מחקר CAREי(Chron's Treatment with Adalimumab:Patients Response to a Safety and Efficacy Study) הוא מחקר שנועד לבחון את יעילות הטיפול ב-Adalimumab כמו גם את איכות החיים והיצרנות של חולי קרוהן. מדובר במחקר Phase 3b שנערך ב-187 מרכזים ב-17 מדינות באירופה, כמחקר פתוח. משתתפים בני 75-18 הסובלים ממחלת קרוהן בחומרה בינונית עד חמורה טופלו ב-Adalimumab במינון של 40 מ"ג אחת לשבועיים (עם אפשרות להעלאת המינון ל-40 מ"ג אחת לשבוע) במשך 20 שבועות. המטופלים עברו הערכה בשבועות 2, 4, 8, 12, 20, שכללה הערכה של איכות החיים הקשורה לבריאות באמצעות שאלון SIBDQי(Short Inflammatory Bowel Disease Questionnaire) והערכת מידת היצרנות באמצעות שאלון WPAI:CDי(Work Productivity Activity Impairment Questionnaire for Chrohn's Disease).

טיפול באדאלימומב משפר את איכות החיים והיצרנות של חולי קרוהן (אילוסטרציה)

טיפול באדאלימומב משפר את איכות החיים והיצרנות של חולי קרוהן (אילוסטרציה)

במחקר השתתפו 945 חולים, 83% מהם השלימו את הטיפול במלואו. כמחצית מהמשתתפים (467) טופלו בעבר ב-infliximab. התוצאות בתחילת המחקר העידו על פגיעה משמעותית הן באיכות החיים והן ביצרנות. בשבוע 20 לטיפול ב-adalimumab נראה שיפור משמעותי קלינית בניקוד בשאלון SIBDQ בקרב 60% מהמשתתפים שלא טופלו בעבר ב-infliximab ובקרב 47% מהמטופלים שלא הגיבו בעבר ל- infliximabי(primary non-responders). שיפור משמעותי קלינית ביצרנות נראה בקרב 51% מהמשתתפים שלא טופלו בעבר ב-infliximab ובקרב 43% מהמשתתפים שלא הגיבו בעבר ל-infliximab. על פי החישוב שביצעו החוקרים, החיסכון בעלות הבלתי ישירה עקב המחלה במהלך תקופת המחקר היה בממוצע 2,577 יורו (כ-12,885).

החוקרים מסכמים כי התוצאות מעידות על שיפור באיכות החיים הקשורה למחלה וביצרנות בקרב משתתפים הסובלים ממחלת קרוהן בדרגת חומרה בינונית עד קשה בעקבות טיפול ב-adalimumab, שהוביל לחיסכון בעלויות הנובעות מהמחלה. התועלת נראתה גם בקרב מטופלים שטופלו ב-infliximab בעבר ולא הגיבו לטיפול.

מקור:

Louis et al.; Adalimumab improves patient-reported outcomes and reduces indirect costs in patients with moderate to severe Crohn's disease: Results from the CARE trial, J Crohns Colitis. 2012 Apr 3. [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  מחלת קרוהן,  מחלת מעי דלקתית,  Anti-TNF,  Adalimumab,  מחקרים,  אדאלימומאב
תגובות