• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
אבחון

ארה"ב: יוזמה חדשה לצמצום בדיקות אבחנתיות מיותרות

יוזמה חדשה נועדה לסייע לרופאים ולמטופלים להימנע מבדיקות אבחנתיות מיותרות

02.10.2012, 18:04

שימוש יתר בבדיקות אבחנתיות היא בעיה ידועה ושכיחה. בארה"ב חלה בין שנת 2000 לשנת 2007 עלייה מהירה יותר בצריכת שירותי ההדמיה מאשר בכל שירות רפואי אחר בקרב מבוטחי Medicare (תכנית ביטוח רפואי ממשלתית המיועדת בעיקר לקשישים). בדו"ח שפורסם בנושא נטען כי 20%–50% מכלל בדיקות ההדמיה שבהן נעזרים בטכנולוגיה מתקדמת אינן מספקות כל מידע שימושי, וייתכן כי הן מיותרות.

חשש מתביעות משפטיות ורצון של הרופאים להימנע מהן, זמינות מוגברת של בדיקות הדמיה, ודרישה של מטופלים לעבור בדיקות אחרי ששמעו עליהן מחבריהם, בתקשורת או אף בפרסומות הם גורמים התורמים לשימוש העודף בבדיקות אבחנתיות. בדיקות אלו כרוכות בחשיפה לקרינה ועשויות להוביל לבירור וטיפול מיותרים (הכרוכים בתופעות לוואי) עקב גילוי ממצא מקרי (incidentaloma). נוסף לכך הן כרוכות בעלות גבוהה.

תהליך הטריאז' (אילוסטרקציה)

תהליך הטריאז' (אילוסטרקציה)

יוזמת Choosing wisely נוצרה על ידי האיגוד האמריקאי לרפואה פנימית בשיתוף עם conssumer reports, ובהמשך צורפו אליה 9 איגודים רפואיים נוספים. כל אחד מהאיגודים הרכיב רשימה של 5 בדיקות שנערכות באופן שכיח שלא לצורך. האתר כולל רשימות של בדיקות אלו. לדוגמה, האיגוד לאלרגיה, אסטמה ואימונולוגיה ממליץ להימנע מבירור שגרתי עקב אורטיקריה כרונית, וכן להימנע מאבחון אסטמה וטיפול בה מבלי לבצע בדיקת ספירומטריה. איגוד הקרדיולוגים ממליץ להימנע מבדיקות הדמיה לבבית במאמץ ומבדיקות דומות כחלק ממעקב שגרתי של מטופל אסימפטומטי, ואיגוד הנפרולוגים ממליץ להימנע מבדיקות סקר לאיתור סרטן בקרב מטופלים בדיאליזה בעלי תוחלת חיים מוגבלת בהיעדר סימפטומים.

עוד יש באתר דפי מידע למטופלים בנושאים שונים – מתי צריך בדיקות צפיפות עצם ומתי אין צורך בהן, כיצד לטפל בצרבת או ברפלוקס ושטי קיבתי, מתי צריך בדיקות הדמיה לבירור כאבי ראש, ומתי סינוסיטיס דורש טיפול אנטיביוטי.

מטרת האתר לספק מידע נתמך ראיות, שיאפשר לרופאים ולמטופלים לבחור בתבונה את הבדיקות האבחנתיות המבוצעות, ולהימנע מבדיקות מיותרות.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Rao et al.; The Overuse of Diagnostic Imaging and the Choosing Wisely Initiative, Ann Intern Med. 2012 Aug 28 [Epub ahead of print]

אתר choosing wisely

נושאים קשורים:  אבחון,  הדמיה,  מחקרים
תגובות
יעקב
03.10.2012, 23:21

הכל נכון אבל הבעיה היא שאם יש בעיה מול חולה או מול תביעה.. שום איגוד ושום מעסיק לא יגן על הרופא.. להיפך.. תמיד יימצאו עשרה רופאים שיעידו באותות ובמופתים (תמורת תשלום הולם, כמובן) מדוע היה צורך באותה בדיקה.. ומדוע הרופא טעה כשלא ביצע אותה...
רופא לרופא זאב.. ? או עו"ד בלבוש רופא ?