• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחלת קרוהן

שיעור נמוך של זיהום ב-Helicobacter pylori בקרב חולים במחלת מעי דלקתית

שיעור נמוך של זיהום ב-Helicobacter pylori נמצא בקרב חולים שאובחנה אצלם מחלת מעי דלקתית. החוקרים סבורים כי למחלת מעי דלקתית עשויה להיות השפעה מגנה מפני זיהום בחיידק

כמה מחקרים קודמים הדגימו נטייה לשכיחות מופחתת של זיהום ב-Helicobacter pylori בקרב חולים במחלת מעי דלקתית (IBD – Inflammatory Bowel Disease), אולם מדובר במחקרים קטנים (לרוב פחות מ-100 משתתפים שסבלו מ-IBD). במרבית המקרים אבחנת זיהום ב-H. Pylori בוצעה על פי בדיקה סרולוגית ולא הובאו בחשבון גורמים נוספים המשפיעים על שכיחות הזיהום בחיידק כגון גיל, מין ומחלה בוושט (כגון GERD, Barret's esophagus, eosinophilic esophagitis).

מחקר זה התבסס על בסיס הנתונים של מעבדה פתולוגית המעבדת נתונים של בדיקות אנדוסקופיות ממרכזים רפואיים רבים ברחבי ארה"ב. נבחנו בדיקות שבוצעו בשנים 2008–2010, של נבדקים שעברו באותו יום קולונוסקופיה ואנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה. זוהו נבדקים שאובחנו כסובלים מ-IBD. קבוצת הביקורת כללה נבדקים ללא היסטוריה של IBD או חשד ל-IBD. זיהום ב-H. Pylori זוהה על פי איתור החיידקים בצביעה ייעודית של הדגימה. כמו כן נכללה התייחסות למחלה בוושט.

בסה"כ נכללו 65,515 נבדקים – מהם 1,064 שאובחנו כסובלים מ-IBD (מתוכם 371 סובלים מ- Crohn's diseaseי(CD),י560 סובלים מ- Ulcerative colitisי(UC) ו-133 סובלים מ-Indeterminate colitisי(IND). נוסף לכך, אצל 8,701 נבדקים אובחנה מחלה בוושט. זיהום ב-H. Pylori אובחן אצל 5,707 נבדקים, ו-H. Pylori negative gastritis אצל 899.

הסיכון לזיהום ב-H. Pylori היה נמוך משמעותית בקרב חולים ב-IBD מכל הסוגים – הסיכון היחסי היה 0.53 (95%CI 0.39-0.70), לאחר שהובאו בחשבון גורמים נוספים (הגיל, המין, ונוכחות מחלה בוושט). הסיכון היחסי לגבי חולים ב-CD היה 0.48, לגבי חולים ב-UC היה הסיכון היחסי 0.59, ולגבי חולים ב-IND היה הסיכון 0.43.

לעומת זאת הסיכון ל-H. Pylori negative gastritis היה גבוה יותר בקרב חולים ב-IBD – הסיכון היחסי היה 5.61 (95%CI 4.35-7.14), לאחר שהובאו בחשבון הגיל, המין, ונוכחות מחלה בוושט. הסיכון היה גבוה במיוחד לגבי חולים ב-CD (סיכון יחסי של 11.06, 95%CI 7.98-15.02). הסיכון היחסי של חולים ב-UC היה 2.25, ושל חולים ב-INDי6.91.

החוקרים מסכמים כי התוצאות מאשרות את ההשערה לגבי קשר הפוך בין זיהום ב-H. Pylori לבין מחלת מעי דלקתית. ייתכן כי הקשר מעיד על השפעה מגנה של IBD מפני זיהום ב-H. Pylori, וייתכן כי ניתן יהיה ללמוד מכך על הפתוגנזה של IBD.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Sonnenberg et al.;Low prevalence of Helicobacter pylori infection among patients with inflammatory bowel disease, Alimentary Pharmacology and Therapeutics 2012 Feb;35(4):469-76

נושאים קשורים:  מחלת קרוהן,  קוליטיס כיבית,  מחלת מעי דלקתית,  Helicobacter pylori,  מחקרים
תגובות