• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
השתלת כבד

יעילות השתלת כבד מוקדמת לחולי דלקת כבד אלכוהולית חמורה

במחקר זה נמצא כי השתלת כבד מוקדמת עשויה לשפר את השרידות של חולי דלקת כבד אלכוהולית חמורה שאינם מגיבים לטיפול רפואי

15.12.2011, 12:37

שישה חודשי הימנעות מאלכוהול נדרשים בדרך כלל לפני שחולים הסובלים מדלקת כבד אלכוהולית חמורה יוכלו להיות מועמדים להשתלת כבד. בקרב חולים שדלקת הכבד שלהם אינה מגיבה לטיפול רפואי, שיעור השרידות ל-6-חודשים הוא 30%. מכיוון שרוב התמותה במקרים אלו קורית בתוך חודשיים, השתלת כבד מוקדמת היא אטרקטיבית, אך שנויה במחלוקת.

בניסוי זה נבחרו החולים מתוך שבעה מרכזים להשתלה מוקדמת של כבד. לחולים לא היו אפיזודות קודמות של דלקת כבד אלכוהולית והם היו בעלי ערכים של 0.45 או גבוהים יותר, בהתאם למודל ליל (המחשב ערכים בטווח שבין 0 ל-1, ערך שווה או גדול מ- 0.45 מצביע על היעדר תגובה לטיפול תרופתי ועל עלייה בסיכון למוות במקרה שלא תתבצע השתלה) או שנמצאה הרעה מהירה בתפקוד הכבד שלהם למרות טיפול תרופתי. לחולים הנבחרים היו קרובי משפחה תומכים, והם לא סבלו ממחלה חמורה נלווית. הם התחייבו להימנע מאלכוהול. החוקרים השוו את השרידות של חולים שעברו השתלת כבד מוקדמת לשרידות של חולים עם מאפיינים דומים שלא עברו השתלה.

26 חולים עם דלקת כבד אלכוהולית חמורה, בסיכון חמור למוות (חציון ערך ליל 0.88) נבחרו והוכנסו לרשימה להשתלת כבד בתוך חציון זמן של 13 ימים, אחרי היעדר תגובה לטיפול רפואי. מתוך החולים שאושפזו עקב אפיזודה של דלקת כבד אלכוהולית חמורה, נבחרו פחות מ-2%. המרכזים השתמשו ב-2.9% מהשתלים הזמינים עבור התוויה זו. שיעור השרידות המצטבר ל- 6-חודשים (±SE) היה גבוה יותר בקרב חולים שעברו השתלה מוקדמת בהשוואה לכאלה שלא עברו זאת (77 ± 8% לעומת 23 ± 8%, P>0.001). יתרון זה של השתלה מוקדמת נשמר לאורך שנתיים של מעקב (יחס סיכון 6.08; P=0.004). שלושה חולים חזרו לשתות אלכוהול: אחד מהם לאחר 720 יום, השני לאחר 740 יום והשלישי לאחר 1,140 יום.

החוקרים הסיקו כי השתלת כבד מוקדמת יכולה לשפר את השרידות של חולים עם אפיזודה ראשונה של דלקת כבד אלכוהולית חמורה שאינם מגיבים לטיפול רפואי.

מקור:

Early liver transplantation for severe alcoholic hepatitis: Mathurin P. et al., N Engl J Med. 2011 Nov 10;365(19):1790-800.

נושאים קשורים:  השתלת כבד,  דלקת כבד אלכוהולית,  מחקרים
תגובות