• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחלות כבד

פגיעת כבד בקרב חולי CF מבוגרים – שכיחה ומסוכנת

מחקר קוהורט שבחן 285 חולי CF מבוגרים מצא כי מחלת כבד מתפתחת לרוב בעשור הראשון או השני לחיים וכי היא כרוכה בסיכון משמעותי לאי-ספיקת כבד ומגבירה את הסיכון לתמותה או לצורך בהשתלת ריאה

11.12.2011, 14:43

ההתקדמות בטיפול בסיסטיק פיברוזיס (Cystic fibrosis - CF) הובילה לעלייה משמעותית בתוחלת החיים של החולים במחלה. עלייה זו משפיעה על שכיחותם של סיבוכים של המחלה מחוץ לריאות, כגון מחלת כבד.

שכיחותה של מחלת כבד עקב CF (להלן CFLD) נעה במחקרים שונים בין 27% ל-41% במחקרים שונים, ועד כה נמצא כי היא מתפתחת לרוב בשלב מוקדם יחסית – במהלך העשור הראשון או השני לחיים. לא זוהו גורמי סיכון להתפתחות CFLD, והשפעתה על המהלך הקליני של המחלה אינה ברורה.

אבחנה של CFLD היא מורכבת, שכן לא קיימת כיום בדיקה שהיא "תקן הזהב" לאבחון זה. ביופסיית כבד היא בדיקה המועדת לטעויות דגימה, בעיקר אצל חולי CF. בדיקות בלתי פולשניות של מרקרים שונים משמשות לאבחון מחלות כבד פרנכימליות אחרות (כגון הפטיטיס C), אולם המידע לגבי שימוש בהן לצורך אבחנת CFLD מוגבל.

מטרות מחקר זה היו אפיון שכיחות המחלה בקרב מבוגרים חולי CF, וכן אפיון הקשר בינה לבין תמותה או לבין צורך בהשתלת ריאה. לשם כך נעשה שימוש במידע קליני, בבדיקות דם ובבדיקות הדמיה (US).

המחקר כלל 285 משתתפים, ומשך המעקב היה 4.8±3.6 שנים. 90 משתתפים (32%) אובחנו כסובלים מ-CFLD בתחילת המחקר – אצל 23 היה חשד לשחמת הכבד, אצל 38 נמצאה פגיעה בבדיקת תפקודי כבד וכן נראו ממצאים בהדמיה בבדיקת US, אצל 27 הייתה פגיעה בבדיקת תפקודי הכבד בלבד, ואצל 2 היו ממצאים בהדמיה בלבד.

בניתוח רב משתנים נמצאו הגורמים הבאים קשורים בסיכון להתפתחות CFLD: היסטוריה של meconium ileusי(OR:3.34, 95%CI 1.44-7.99 p=0.005), אי ספיקה של הלבלב (OR:15.9 95%CI 2.1-119.78 p=0.007), קולוניזציה כרונית של החיידק B. Cepaciaי(OR:3.1 95%CI 1.09-8.87, p=0.03) ומספר מחזורי הטיפול באנטיביוטיקה תוך-ורידית במשך שנה.

מתוך 23 החולים שהיה לגביהם חשד לשחמת בתחילת המחקר – 74% סבלו מדליות בוושט ו-39% פתחו אי- ספיקת כבד במהלך המעקב. שלושה עברו השתלת כבד ושישה נוספים השתלה משולבת של כבד וריאה.

אף אחד מהמשתתפים ללא CFLD בתחילת המחקר לא פיתח CFLD במהלך המעקב. כמו כן, מתוך 67 חולי CFLD ללא שחמת, אף אחד לא פיתח שחמת במהלך המעקב. לא נרשם אף אירוע מוות שיוחס ל-CFLD.

בניתוח רב-משתנים, גורמי סיכון שנמצאו קשורים לסיכון מוגבר לתמותה או להשתלת ריאה היו מחלת כבד בתחילת המחקר (HR 1.66, 95%CI 1.10-2.49, p=0.01), מספר מחזורי טיפול אנטיביוטי תוך ורידי בשנה, BMI בתחילת המחקר ו-FEV1 בתחילת המחקר.

החוקרים מסכמים כי בתחילת המחקר נמצאה CFLD בכשליש מחולי CF המבוגרים, אך הופעת מקרים חדשים בקרב מבוגרים היא נדירה. ממצא זה מתאים לדיווחים קודמים, שלפיהם קיימת היארעות מוגברת של CFLD בעשורים הראשון והשני לחיים, ולאחר מכן השכיחות מתייצבת. כמו כן זוהו כמה גורמי סיכון הקשורים בהתפתחות CFLD, וכן נמצא כי CFLD משפיעה באופן משמעותי על הפרוגנוזה של חולי CF.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

מקור:

Chryssostalis et. al., Liver disease in adult patients with cystic fibrosis: A frequent and independent prognostic factor associated with death or lung transplantation, J Hepatol. 2011 Dec;55(6):1377-82. Epub 2011 May 19.

נושאים קשורים:  מחלות כבד,  CF,  סיסטיק פיברוזיס,  מחקרים
תגובות