• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
תזונה קלינית

סיכון וסיכוי - השפעת המצב התזונתי על בריאות הקשיש בקהילה: הרצאתה של ד"ר אסנת סטון

הרצאתה של ד"ר אסנת סטון, רכזת תחום מזון רפואי ותזונת קשישים, מכבי שירותי בריאות, מתוך כנס רופאי משפחה מדברים תזונה

ד"ר אסנת סטון, רכזת תחום מזון רפואי ותזונת קשישים, מכבי שירותי בריאות, הרצתה בכנס "רופאי משפחה מדברים תזונה" - אודות סיכוי וסיכון - השפעת המצב התזונתי על בריאות הקשיש בקהילה. להלן עיקרי ההרצאה ובנוסף הוידאו:

25% מהקשישים בקהילה נמצאים בסיכון תזונתי. 10% מהקשישים בקהילה נמצאים בתת תזונה. מנתוני סקר מב"ת זהב, עולה כי יותר מרבע מהקשישים המתגוררים בקהילה בישראל נמצאים בסיכון תזונתי. על סמך הספרות העולמית ניתן לשער כי אחד מכל עשרה קשישים בקהילה נמצא בתת תזונה, מצב בו יש חוסר איזון (לרוב חסר) של אנרגיה, חלבון ו/או רכיבי תזונה נוספים, הבאים לידי ביטוי בפגיעה תפקודית וקלינית.

תת תזונה פוגעת בתגובה החיסונית, מעכבת ריפוי פצעים, פוגעת בתפקוד הנשימתי, מאריכה את משך האשפוז והשקום, גוררת שיעור מוגבר של סיבוכים, ואף עלולה לגרום לתמותה. התערבות תזונתית, שבמחקרים לרוב כללה העשרה במזון רפואי נוזלי, הוכחה כמסייעת להקטנת שיעור הסיבוכים והתמותה בקרב קשישים מתת תזונה.

טיפים לאיתור מהיר של סיכון תזונתי

בין גורמי הסיכון הבולטים לתת תזונה בקרב קשישים: גיל מתקדם, ריבוי מחלות כרוניות ברקע, לפני/אחרי ניתוח, בריאות פה ושיניים לקויות, ריבוי תרופות מרשם ועוד.

איתור סיכון תזונתי כדאי לעשות באמצעות כלי סיקור דוגמת ה- MUST ,MNA ,SNAQ ועוד, אולם גם באמצעות תשאול קצר ניתן לאמוד את מצבו התזונתי של הקשיש. כמו כן, יש להיות עירניים לירידה בתיאבון ובמשקל, בדיקות מעבדה לא תקינות (אלבומין, כולסטרול, ספירת לימפוציטים).

לאתר אבוט מזון רפואי
לשאלון מצב תזונתי
לשאלון MUST
הרצאתה של ד"ר אסנת סטון:


נושאים קשורים:  תזונה קלינית,  תת-תזונה,  אסנת סטון,  תזונת הקשיש,  מחקרים
תגובות