• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

האם האזנה למוצרט מסייעת בזיהוי פוליפי אנדומה?

בכנס שנערך בוושינגטון דיווחו שני רופאים כי בעת ביצוע קולונוסקפיה לצלילי מוסיקה של מוצרט הושג שיעור גבוה יותר מהרגיל של זיהוי פוליפי אנדומה

רופאים בחדרי ניתוח וצנתורים, גם בישראל, נוהגים לבצע את הפרוצדורות הכירורגיות לצלילי מוסיקה רגועה, לרוב מוצרט.

במחקר שערכו ד"ר דייוויד וולף והדוקטורנטית קתרין נואל-או'שיה (Noelle O`Shea) מאוניברסיטת טקסס ביוסטון ושהוצג בתחילת השבוע בוושינגטון בכנס המדעי השנתי ה-79 של ה-ACG, הקולג' האמריקני לגסטרואנטרולוגיה, הם מצאו כי רופאים המבצעים קולונסקופיה על רקע המוסיקה של מוצרט דווקא מאתרים פוליפים טרום-סרטניים בשיעור גבוה יותר מרופאים שאינם עושים זאת לצלילי מוסיקה קלסית רגועה ובמיוחד של מוצרט.

כינור עתיק (אילוסטרציה)

כינור עתיק (אילוסטרציה)

זיהוי טוב יותר של פוליפי האנדומה, סוג הפוליפים במעי המקדים את הסוג הפולשני של סרטן המעי הגס (CRC), עשוי להציל חיים. שיעור ההישרדות מסרטן המעי הגס גבוה מ-90% כאשר המחלה מאובחנת ומטופלת בשלביה המוקדמים.

שני הרופאים שערכו את המחקר מתמחים באנדוסקופיה ויש להם ניסיון של לפחות 1,000 פרוצדורות. הםהשוו בין התוצאות שהתקבלו כאשר ברקע נשמעה המוסיקה של מוצרט לבין אלו שנעשו בלעדיה. ההשוואה, דיווחו, נעשתה באורח אקראי.

החוקרים הסתמכו על מחקר קודם, שלפיו כאשר מושמעת ברקע מוסיקה של מוצרט משתפרת בטווח הקצר ובאורח משמעותי יכולת המחשבה המרחבית. "אפקט מוצרט" נבחן אפוא גם בחדר הניתוח במהלך קולונוסקופיה.

הרופאים מיוסטון דיווחו בכנס ה-ACG כי לצלילי מוצרט שופרה יכולת הזיהוי של פוליפי אנדומה בהשוואה לשיעור הזיהוי ללא מוסיקה זאת. רופא אחד מבין השניים השיג שיעורי זיהוי גבוהים ב-67% בהשוואה ל"קו הבסיס" (Baseline) בעת האזנה למוסיקה לעומת 30% מעל קו הבסיס ללא מוסיקת הרקע של מוצרט, ואילו האחר העלה את שיעור הזיהוי שלו ב-37% כשברקע התנגן קטע מוסיקלי של מוצרט.

הדיווח על דו"ח המחקר שפורסם בארה"ב

נושאים קשורים:  חדשות,  קולונסקופיה,  פוליפי אנדומה,  אפקט מוצרט,  מחקרים
תגובות