• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחלת קרוהן

אדאלימומאב עשוי לסייע בהפסקת שימוש בסטרואידים בחולי קרוהן תלויי-סטרואידים

מהמחקר עולה כי אדאלימומאב הוא פתרון טוב ובטוח להפסקת טיפול בסטרואידים תוך סיכון נמוך להישנות המחלה בקרב חולים אלו

05.09.2011, 08:42

קורטיקוסטרואידים הינם טיפול יעיל למחלת קרוהן אך חלק מן החולים חווים הישנות מחלה במהלך הפחתת מינונם או לאחר הפסקתם. במחקר זה החוקרים מדווחים על נתוני היעילות ועל הגורמים הפרוגנוסטיים לתגובה לאדאלימומוב (יומירה, אבוט) בחולים תלויי סטרואידים.

עט מזרק (אילוסטרציה)

עט מזרק (אילוסטרציה)

110 חולים תלויי סטרואידים טופלו באדאלימומאב (במינון של 80/40 או 160/80 מ"ג כל שבוע שני ולאחר מכן 40 מ"ג כל שבוע שני). הפוגה קלינית הוגדרה כהפסקת סטרואידים ללא הישנות תסמינים ואילו תגובה קלינית הוגדרה כהפחתה או שימור ערך ה- CDAI בהפחתת מינון הסטרואידים אך ללא הפסקתם בשבוע 6 ובסיום המעקב.

בשבוע 6 – 91% מן החולים חוו תועלת קלינית (הפוגה 45.5%, תגובה 45.5%). בסיום המעקב (ממוצע של 14.6 חודשים), 80.9% מן המגיבים, שימרו את התועלת הקלינית (הפוגה 64.5%, תגובה 16.4%).

בניתוח חד-משתני נמצאו 4 משתנים הקשורים עם הפוגה קלינית בשבוע 6:

- גיל חולה חולים ללא היסטוריה קודמת של נתוחים
- מחלה בעלת אופי דלקתי
- מינון השראה (אינדוקציה) גבוה יותר (160/80 מ"ג).

בניתוח רב-משתני רק מינון ההשראה הגבוה נמצא קשור עם הפוגה קלינית בשבוע 6. אף אחד מן המשתנים האחרים לא נמצא קשור עם תגובה קלינית בשבוע 6. הודגם גם פרופיל בטיחות גבוה לאדאלימומאב.

מסקנת המחקר היתה כי אדאלימומאב הינה תרופה יעילה ובטוחה לצורך הפסקת טיפול בסטרואידים בחולי קרוהן הסובלים מתלות בסטרואידים. מינון השראה גבוה יותר הוא הבחירה הנכונה בחולים אלו לצורך השגת הפוגה קלינית עם סיכון נמוך להישנות מחלה.

מקור:

Adalimumab in steroid-dependent Crohn's disease patients: Prognostic factors for clinical benefit: Orlando A. et al., Inflamm Bowel Dis. 2011 Aug 11. doi: 10.1002/ibd.21835. Advance Online Publication.

נושאים קשורים:  מחלת קרוהן,  קורטיקוסטרואידים,  אדאלימומאב,  מחקרים
תגובות