• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחלת קרוהן

אטיולוגיה וההשפעה של תזונה לקויה במחלת מעי דלקתית אצל ילדים

ירידה בצריכת מזון היא כנראה הסיבה העיקרית לתת-תזונה של ילדים הסובלים ממחלת מעי דלקתית

30.08.2011, 12:41

תת תזונה הקשורה למחלות, מכל הסוגים, נפוצה ביותר במחלת מעי דלקתית בילדים (IBD). איבוד משקל עודנו אחד מההתבטאויות הקליניות הבולטות ואבן פינה לאבחנה של מחלת קרוהן (CD), אם כי באופן משמעותי פחות חולים מוצגים כסובלים מתת-משקל. הוכחות מהעת האחרונה מעידות על כך שטיפול רפואי יחזיר לקדמותו במהירות את משקל הגוף, אך זה אינו משקף שינויים בו-זמניים בהרכב הגוף. ילדי CD מציגים מאפיינים של רזון קיצוני תזונתי (nutritional cachexia) עם מאגרי שומן נורמליים, אך מסת גוף רזה מדולדלת.

בריאות דלה של העצם, התבגרות מאוחרת ועיכוב גדילה הם מאפיינים נוספים אשר מסבכים את הטיפול הרפואי. צריכה תזונתית תת-אופטימלית היא גורם סיבתי עיקרי לתת-תזונה, אף על פי שהפעלה של מערכת החיסון והפרשה של ציטוקינים תומכי-דלקת מייצגות השפעות בלתי תלויות נוספות.

רמות נמוכות ביוכימית של מיקרונוטריינטים בפלסמה מדווחות באופן תדיר בחולי IBD, אף על פי שהאינטרפרטציה שלהן קשה בנוכחות של תגובה של שלב חריף ומדדים נדרשים אחרים של תקינות מאגרי גוף.

אנמיה היא התבטאות חוץ-מעית נפוצה של ילדי IBD. אנמיה של חוסר-ברזל היא הסוג הנפוץ ביותר ואחריה אנמיה של מחלה כרונית. ירידה בצריכת מזון כתוצאה מירידה בתיאבון ותיעוב מזון היא הסיבה העיקרית לתת-תזונה בילדים עם IBD. דרישות משובשות של אנרגיה ונוטריינטים, ספיגה לקויה והגדלת איבודים במעי הם גורמים נוספים, אך מחקרים נוספים יידרשו כדי לברר את תרומתם לתת-תזונה בילדים עם CD .

מקור:

The aetiology and impact of malnutrition in paediatric inflammatory bowel disease: Gerasimidis K. et al., J Hum Nutr Diet. 2011 Aug;24(4):313-26. doi: 10.1111/j.1365-277X.2011.01171.x. Advance Online Publication. 2011 May 13.

נושאים קשורים:  מחלת קרוהן,  תת-תזונה,  מחלת מעי דלקתית,  מחקרים
תגובות