• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
אנדוסקופיה

ניסוי Phase I בשימוש בתרסיס מנטול להרפיית שריר חלק במהלך גסטרוסקופיה

התרסיס נמצא בטוח ויעיל לשימוש, נראה כי יש מקום להמשך ניסויים קליניים.

במהלך גסטרוסקופיה אבחנתית דרושה לעתים הרפיה של שריר חלק, על מנת למנוע gastric spasm (בעיקר כאשר נעשה שימוש בשיטות חדישות כגון image enhanced endoscopy אשר מאפשרות הדמיה משופרת של הרירית). פרוצדורות אנדוסקופיות (כריתת פוליפ, נטילת דגימות, ERCP וכדומה) דורשות לעיתים הפחתה של הפריסטלטיקה, שעלולה להתגבר כתוצאה מהמגע ברירית.

השימוש ב-antispasmodic agents כגון hyoscine-N-butylbromide או גלוקגון מאפשר עיכוב של הפריסטלטיקה, אולם תופעות הלוואי הכרוכות בכך רבות יחסית. peppermint oil הוא תרופה צמחית מקובלת לטיפול בתסמינים שמקורם במערכת בעיכול, ודווח בעבר כי הוא מפחית את הפריסטלטיקה. החומר הפעיל העיקרי בו הוא מנטול. מחקר זה נועד לבצע בחינה ראשונית של יעילותו ובטיחותו של תרסיס מנטול לשימוש מקומי לצורך הפחתת פריסטלטיקה בעת ביצוע אנדוסקופיה.

בניסוי השתתפו 24 גברים יפנים בריאים (בני 64-35, BMI תקין). הם חולקו לארבע קבוצות. שלוש קבוצות טופלו במינונים שונים של תרסיס מנטול (320-80 מ"ג, המקבילים ל-40-10 מ"ל) והקבוצה הרביעית קיבלה פלסבו.

לא דווח על תופעות לוואי חמורות בשימוש בתרסיס, אלא רק על כמה תופעות לוואי קלות כגון כאב ראש, אי נוחות בפארינקס, כאב או אי נוחות בבטן, חולשה, עליה בעמילאז ו-VPBs. אף אחת מתופעות הלוואי הללו לא הופיעה בשכיחות גבוהה, ולא נמצא קשר בין תופעות הלוואי למינון. ספיגת המנטול הייתה מהירה ורובו (65%) הופרש בשתן בצורת menthol glucoronide.

הטיפול הוריד את שכיחות הפקיסטלטיקה במהירות (תוך כדקה), וההשפעה נמשכה כ-10 דקות. החוקרים דיווחו כי בניסוי קודם שביצעו נמצא כי תרסיס מנטול היה יעיל יותר מ-hyoscine-N-butylbromid בהפחתת פריסטלטיקה.

לסיכום, החוקרים מצאו כי מדובר בחומר יעיל ובטוח לשימוש, וכי יש מקום להמשך ניסויים קליניים לבחינת השימוש בו.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

מקור:

A Phase I Study Evaluating Tolerability, Pharmacokinetics, and Preliminary Efficacy of L-Menthol in Upper Gastrointestinal Endoscopy, N Hiki et.al., Clinical Pharmacology & Therapeutics (2011) 90 2, 221–228

נושאים קשורים:  אנדוסקופיה,  מנטול,  פריסטלטיקה,  מחקרים
תגובות