• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחלת כבד שומני לא-אלכוהולית

האם יש תועלת לשינויים בסגנון החיים במחלת כבד שומני לא-אלכוהולית במבוגרים?

התערבויות בסגנון החיים לטיפול במחלת כבד שומני לא-אלכוהולית במבוגרים: סקירה שיטתית

25.07.2011, 12:20

מחלת כבד שומני לא-אלכוהולית מהווה בעיה קלינית חמורה וגדלה במימדיה. למרות ששינויים בסגנון החיים, כגון דיאטה ופעילות גופנית, הם הטיפול המומלץ, אין כרגע הערכות שיטתיות ליעילותם. סקירה זו נוקטת בגישה שיטתית להערכת שינויים בסגנון החיים שנחקרו עד כה.

החוקרים ערכו חיפשו במאגרי מדליין (Pubmed) , סקופוס ורישומי קוקריין לניסויים מבוקרים עבור מחקרים וקבוצות מחקר שהעריכו את השפעת הדיאטה, פעילות גופנית ו\או שינוי בהתעמלות באוכלוסיות מבוגרים, עם מחלת כבד שומני לא-אלכוהולית. סמני התוצאה שהתענינו בהם היו סימני סטיאטוזיס, עדות היסטולוגית של דלקת ופיברוזיס ובקרת גלוקוז\ רגישות אינסולין.

החוקרים זיהו 23 מחקרים להכללה, ל-7 מהם היו קבוצות ביקורת, אך רק 6 חולקו באופן אקראי. 11 קבוצות קיבלו התערבויות דיאטה בלבד, 2 התערבויות - התעמלות בלבד ו-19 התערבויות דיאטה ופעילות גופנית\התעמלות.

המחקרים הראו בעקביות, ירידות בריכוז שומן הכבד ו\או אמינוטרנספראז של הכבד, כאשר ההתאמה החזקה הייתה עם ירידה במשקל גוף. מתוך חמשת המחקרים שדיווחו על שינוי היסטופתלוגיים, כולם הראו מגמה להפחתה בדלקת, ב-2 הייתה משמעות סטטיסטית. שינויים בפיברוזיס היו עיקביים פחות, עם רק מחקר אחד המראה ירידה משמעותית. רוב המחקרים גם דיווחו על שיפורים בבקרת הגלוקוז\רגישות לאינסולין לאחר התערבות. עם זאת, תכנון המחקר, הגדרת המחלה, שיטות הערכה והתערבויות השתנו במידה ניכרת על פני המחקרים.

שינויים בסגנון החיים המובילים לירידה במשקל ו\או פעילות גופנית מוגברת הביאו להפחתה בשומן הכבד באופן עקבי ולשיפור בבקרת הגלוקוז\רגישות לאינסולין. נתונים מצומצמים גם מציעים כי התערבויות בסגנון החיים עשויות להביא לתועלת בהיסטופתולוגיה.

מקור:

Lifestyle Interventions for the Treatment of Non-Alcoholic FattyLiver Disease in Adults: A Systematic Review: Thoma C., et al.,J Hepatol. 2011 Jun 30. Published online July 4, 2011

נושאים קשורים:  מחלת כבד שומני לא-אלכוהולית,  מחקרים
תגובות