• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
הפטיטיס

אושרו תרופות חדשות לטיפול בהפטיטיס C

אישורן של שתי תרופות חדשות עשוי לשנות לחלוטין את הטיפול במחלה. המטרה היא ריפוי מלא

20.07.2011, 12:41

דלקת כבד נגיפית מסוג C נגרמת ע"י הוירוס HCV, שהינו וירוס RNA המועבר בעיקר במגע עם דם נגוע, ויכולה להוביל לשחמת הכבד, fibrosis ולהתפתחות גידולים. ההערכה היא כי קיימים כ-170 מיליון חולים במחלה ברחבי העולם. זהו אחד הגורמים העיקריים לצורך בהשתלת כבד. בשל הטרוגניות גדולה של הוירוס, לא פותח עד כה חיסון כנגדו. בטיפול התרופתי, לעומת זאת, חלו התפתחויות ניכרות.

בניגוד לוירוסים הגורמים לדלקות כבד נגיפיות אחרות, HCV אינו עובר אינטגרציה בגנום של המאחסן, ולכן טיפול תרופתי יכול להביא לפינוי מלא של הוירוס מגוף החולה.

הטיפול עד כה בוסס בעיקר על פרוטוקול Peg/Riba וכלל שתי תרופות: peginterferon alpha בשילוב עם תרופה אנטיוירלית בעלת טווח רחב (ribavirin).

לאחרונה אושרו ע"י ה-FDA שתי תרופות לטיפול בזיהומי HCV genotype 1 (הגורם 60% מכלל הזיהומים בעולם, בעיקר בצפון אמריקה, אירופה ויפן). זיהומים הנגרמים ע"י תת סוג זה נוטים להיות קשים יותר, ולהגיב פחות לטיפול ב-Peg/Riba (אשר מביא לריפוי מלא רק בכ-40% מהמקרים של זיהום בתת סוג זה).

שתי התרופות החדשות, פועלות באמצעות עיכוב NS3/4A protease. התרופה Incivek (telaprevir,) שפותח ע"י חברת Vertex pharmaceuticals, הביאה, בשילוב עם הטיפול ב-Peg/Riba, ל-79-86% ריפוי, והתרופה Victrelis (boceprevir) הביאה באותם תנאים ל63-66% ריפוי.

יש לציין כי לשתי התרופות מספר חסרונות משמעותיים – הן מבחינת תופעות לוואי (פריחה חמורה, אנמיה וגרד בטיפול ב-Incivek, אנמיה ונויטרופניה שעלולה להיות מסכנת חיים בטיפול ב-Victrelis), והן מבחינת המינון – יש ליטול את התרופות שלוש פעמים ביום.

שתי התרופות החדשות הן רק ההתחלה של השינוי המשמעותי בטיפול במחלה. מספר חברות נוספות נמצאות בשלבי פיתוח מתקדמים של תרופות נוספות, שיאפשרו מינון נוח יותר, מיעוט תופעות לוואי וכן טיפול בחולים שלא הגיבו לטיפול הקיים. נושא נוסף הינו השאיפה להימנע לחלוטין מהטיפול ב- peginterferon alpha, שהינו בעל תופעות לוואי קשות, למשל באמצעות פיתוח תרופה דומה בעלת טווח פעולה צר יותר, שיתמקד בכבד ויפגע פחות במערכות אחרות. בשנים הקרובות צפוי שיפור משמעותי בטיפול בחולי hepatitis C.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

למקור ב-Nature news

נושאים קשורים:  הפטיטיס,  מחלות כבד,  כבד,  הפטיטיס C,  מחקרים
תגובות