• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
סרטן כבד

בקרב שליש מחולי PSC שבסרום שלהם יש רמה גבוהה של CA 19-9 לא התגלה CCA

בקרב 37% מחולי PSC עם רמה גבוהה של CA 19-9 לא נמצאו בתקופת המעקב עדויות ל-CCA. הרמה הראשונית של CA 19-9 בקרב חולים ללא CCA היתה נמוכה משמעותית מזו שבקרב חולים שאצלם כן התפתח CCA

השכיחות של סרטן כבד מסוג כולנגיוקרצינומה (CCA) גבוהה יותר בקרב חולים שסובלים מטרשת ראשונית בדרכי-המרה (PSC primary sclerosing cholangitis).

לאור השינויים שחלים אצל חולי PSC, קשה יותר לאבחן CCA, והמחלה מאובחנת לרוב בשלב מתקדם. הסמן העיקרי ברום לאבחון CCA הוא CA 19-9י(carbohydrate antigen 19-9), אם כי רמה גבוהה של מולקולה זו יכולה להיות קשורה גם בסיבוכים אחרים של הכבד.

חוקרים ממאיו קליניק בחנו עד כמה רמה גבוהה של CA 19-9 בקרב חולי PSC היא אינדיקציה להתפתחות CCA. הם עקבו אחר חולים עם PSC ועם רמה של CA 19-9 גבוהה מ-129U/mL, אשר טופלו בבית-החולים בשנים 2000 – 2010. 73 חולים נכללו במחקר ומשך המעקב החציוני אחריהם היה שלושים חודשים.

בקרב 37% מהחולים לא נמצאו כל עדויות ל-CCA עד תום תקופת המעקב.

הרמה הראשונית של CA 19-9 בקרב חולים שאצלם לא נמצא CCA היתה נמוכה משמעותית מהרמה הראשונית של CA 199 בקרב חולים שאצלם כן התפתח CCA –286U/mL לעומת 895U/mL.

בתחילת המעקב היתה השכיחות של שחמת הכבד גבוהה יותר בקרב חולים ללא CCA מאשר בקרב חולים עם CCA – 48% לעומת 24%. רמת בילירובין היתה נמוכה יותר בקרב חולים שאצלם לא התפתח CCA – 2mg/dL לעומת 6.8mg/dL בקרב אלה שאצלם כן התפתח CCA.

ערכה: ד"ר דורית שנון

מקור:

Many Patients with Primary Sclerosing Cholangitis and Increased Serum Levels of Carbohydrate Antigen 19-9 Do Not Have Cholangiocarcinoma. Sinakos E. et al., Clinical Gastroenterology and Hepatology Volume 9, Issue 5, Pages 434-439.e1, May 2011

סרטן כבד, כולנגיוקרצינומה, כולנגיטיס, דרכי-המרה

נושאים קשורים:  סרטן כבד,  מחקרים
תגובות