• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

מעבדת הנגיפים המרכזית ערוכה לאבחון חיידק ה-E-Coli אם יגיע לישראל

משרד הבריאות פרסם הנחיות חדשות בנוגע לחיידק האי-קולי וקורא לחוזרים מגרמניה בעשרת הימים האחרונים שסובלים משלשולים, לפנות לרופא המטפל. ארגון הבריאות העולמי וה-CDC מסרו לתקשורת באירופה ובארה"ב פרטים על זן החיידק החדש

משרד הבריאות בישראל פרסם הבוקר (יום א') הנחיות חדשות בנוגע לחיידק האי-קולי וקורא לחוזרים מגרמניה בעשרת הימים האחרונים שסובלים משלשולים, לפנות לרופא המטפל זאת מחשש שנדבקו בחיידק המכה באירופה ובארה"ב. כמו כן, פרסם משרד הבריאות הודעת אזהרה לנוסעים לגרמניה להימנע מצריכת ירקות טריים ומוצרי חלב ולהקפיד על כללי היגיינה  - בעקבות התפשטות חיידק ה-E-Coli ברחבי אירופה. רשויות הבריאות באירופה הודיעו הבוקר כי מצטברים סימנים שהתפרצות זן החיידק הקטלני – המסומן כרגע בקוד זמני 0104:H4 התייצבה – כך מדווח ה-BBC.

חיידק האי קולי, תרבית (מקור: ויקיפדיה)

חיידק האי קולי, תרבית (מקור: ויקיפדיה)

עוד נמסר ממשרד הבריאות כי כל התוצרת החקלאית המיובאת לארץ נבדקת בהקפדה יתירה וההתפתחויות באירופה מצויות תחת מעקב, תוך קבלת הנחיות מ-WHO וגורמי הבריאות של האיחוד האירופי.

משרד הבריאות מקיים קשר רציף עם נציגי משרד הבריאות הגרמני. כמו כן נמסר כי מעבדת הנגיפים המרכזית של המשרד בתל-השומר ערוכה לאבחון החיידק, במידה שיועבר לישראל.

עד כה, לא ברור לפחות רשמית אם החיידק עובר מאדם לאדם. על-פי דיווח אחד, שמקורו בתקשורת הבריטית, קיים חשש כזה. רוב הנדבקים שהו בצפון גרמניה - שם מוקד ההתפרצות ובמיוחד בערים ליבק והמבורג - סמוך למועד ההדבקה בשני הימים הראשונים של חודש מאי.

ה-BBC דיווח הבוקר (יום א') כי קצב ההדבקה נמצא בירידה ועם זאת – הזהיר גורם רפואי גרמני "יתכן שיש התמעטות בקצב החולים אבל ההתפרצות לא חלפה".

עד כה 1,836 בני-אדם נדבקו בחיידק, לפחות 18 מהם מתו. בגרמניה נעשתה פנייה לציבור לתרום דם. על-פי הודעה של ה-WHO לגבי ההתפשטות המתועדת של הזן החדש, הוא אובחן ב-11 מדינות באירופה – 1,213 מקרים בגרמניה, אבל גם בשבדיה נרשמו עד כה 46 נדבקים, בדנמרק 17, בבריטניה, 11, ובצרפת 10. ה-CDC מסר כי בארה"ב דווח על שני מקרים.

70% מהנדבקים בגרמניה היו נשים, 89% בגירים בני 20 ומעלה. לפחות 17 מהנדבקים סעדו במסעדת "מרתף תפוחי האדמה" בעיר ליבק בצפון גרמניה. אם כי יתכן שמקור החיידק בהתפרצות בפסטיבל שהתקיים לפני כן בהמבורג שבה ביקרו לרגל האירוע 1.5 מילין בני אדם.

מדענים מקומיים דיווחו לתקשורת שפוצח הקוד הגנטי של זן ה-E-Coli החדש ומתברר שהוא תוצאה מהכלאה משני זנים וכמותו טרם זוהה בעבר. הצורה החדשה של החיידק טוקסית לבני האדם. זנים אחדים של ה-E-Coli כמו ה-EHECי(Enterohamorrhagic E.Coli) יכול לגרום ל-Diarrhoea, עוויתות קיבה חמורות, ולחום גבוה. החיידק נדבק לדפנות המעי ואז מפריש את הרעלן שלו.

החולים פיתחו כשל כלייתי המיוחס לחיידק ה-E-Coli החדש. מבין 1,836 המקרים שעליהם דיווח ארגון הבריאות העולמי 1,283 פיתחו זיהומים אופייניים במערכת העיכול ו-553 – רובם בגרמניה – את ה-HUS –ה-Haemolytic Uraemic Syndrome המתבטאת באי ספיקת כליות, תקיפת מערכת העצבים והפרעות בקרישיות הדם -  כתוצאה מהרעלן שחיידק ה-E-Coli מפריש.

על-פי נתונים שמסרו גורמי הבריאות הרשמיים של האיחוד האירופי לתקשורת הכללית החיידק דוגר 4-3 ימים מרגע ההדבקה ועד להופעת המחלה הפעילה. המשותף לכל המקרים: שהות בגרמניה בטווח שבין 10-2 ימים לפני התפרצות המחלה הפעילה. עם זאת קיים דיווח על מקרה יחיד של אדם שלא שהה בגרמניה – והדבר מעורר חשש שהחיידק עבר שינוי שאפשר את ההדבקה.

לדיווח המלא ב-BBC

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  ארגון הבריאות העולמי,  חיידק אי קולי
תגובות