• יו"ר: פרופ' חיים שירין
  • מזכיר: ד"ר ליאור כ"ץ
  • גזבר: פרופ' ריפעת ספדי
  • חברי איגוד: ד"ר טובה רייניס, ד"ר מיכל אופנהיים, ד"ר נעים אבו-פרחה וד"ר לב ליכטנשטיין
חדשות

מרכז למחקר יישומי ברדיותרפיה נחנך בשיבא

מטרת המרכז: לגשר בין המחקר הבסיסי והמעבדתי לבין המחקר הקליני כדי לקדם טיפולים בחולי סרטן. בראש המרכז יעמוד ד"ר יעקב לורנס

לוגו המרכז הרפואי ע"ש שיבא

במרכז הרפואי "שיבא" בתל-השומר נחנך השבוע מרכז מחקר יישומי ברדיותרפיה. בראשו יעמוד ד"ר יעקב לורנס. מטרת המרכז החדש: לגשר בין המחקר הבסיסי והמעבדתי למחקר הקליני כדי לקדם טיפולים בחולי סרטן.

במרכז יבוצעו מחקרים במטרה לשלב טיפול תרופתי אנטי-סרטני עם טיפולים בקרינה. הוא יעודד שיתופי פעולה בין מרכזים רפואיים, אוניברסיטאיות וחברות תרופות בארץ ובעולם. המטרה: לשכלל שיטות טיפול מיטביות עבור החולים הישראלים כדי לצמצם בתופעות הלוואי הנוירולוגיות – במיוחד אצל חולי סרטן במוח שעוברים טיפולי קרינה וכימותרפיה. המרכז יעסוק גם בגידולים הסרטניים האחרים, לרבות אלו שבמערכת העיכול.

ד"ר יעקב לורנס (צילום: באדיבות דוברות שיבא)

ד"ר יעקב לורנס (צילום: באדיבות דוברות שיבא)

לרגל חנוכת המרכז נמסר כי ד"ר לורנס, יחד עם חוקרים מאוניברסיטת ג'פרסון (מדינת פנסילבניה, ארה"ב) ערך באחרונה מחקר שבו נמצא - על סמך ניתוח רטרוספקטיבי של 14 מחקרים על אודות טיפולי קרינה שניתנו ל-2,761 מטופלים עם גידולי מוח בין השנים 2003-1983 כי הם נטו לפתח תופעות לוואי נוירולוגיות ולא אחת יותר מסימפטום אחד.

בישראל מתגלים מדי שנה כ-460 חולים עם גידולים ממאירים במוח  - כמעט כולם מסוג גליומה. הם מטופלים באמצעות ניתוח, קרינה וטיפול כימותרפי. אלא שכיום לא ניתן לקבוע אם הטיפולים, הגידול או השילוב ביניהם, גורמים לתסמינים הנוירולוגיים: תשישות, כאב ראש, בחילה, הפרעות מוטוריות ותחושתיות, אובדן זיכרון לטווח הקצר.

נושאים קשורים:  חדשות,  אונקולוגיה,  ד"ר יעקב לורנס,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות