• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
דיכאון

איכות החיים ותפקוד קוגניטיבי בילדים המטופלים בפג אינטרפרון עם או בלי ריבווירין

פג-אינטרפרון עם או בלי ריבווירין, הוא בעל השפעה מינימלית על איכות חיים, ועל השלכות התנהגותיות\רגשיות וקוגניטיביות בילדים

23.05.2011, 23:32

מטרת ניסוי זה הייתה להעריך באופן פרוספקטיבי את איכות החיים (QOL), תפקוד התנהגותי/ריגשי ומצב קוגניטיבי של ילדים העוברים טיפול כנגד זיהום בוירוס הפטיטיס Cי(HCV).

כללית, 114 ילדים (בגילאים בין 5-18 שנים) נכללו בניסוי קליני רב-אתרים עם הקצאה אקראית (Peds-C), כדי להעריך טיפול של פג-אינטרפרון אלפא- 2aי(PEG 2a) עם ריבווירין (RV) או עם אינבו (PL). הילדים השלימו מספר בדיקות סטנדרטיות טרם הטיפול, ב 24 שבועות ו-48 שבועות, ו- 6 חודשים לאחר הטיפול וכן בשני ביקורי מעקב שנתיים.

אחרי 24 שבועות של טיפול, ערכי איכות החיים הפיזיקליים הממוצעים ירדו באופן משמעותי בשתי הקבוצות, יחסית לערכי הבסיס (F=5.8, P=0.004) זאת למרות שהערכים נותרו בטווח הממוצע. לא נצפו השפעות של הזמן או של הקבוצה על תפקודים התנהגותיים/ריגשיים או על תפקודים קוגניטיביים.

ב- 3 ילדים (5%) בקבוצת PEG 2a RV+ ובאף ילד מקבוצת PEG 2a PL+ הייתה עליה קלינית משמעותית בתסמיני דיכאון. באותם ילדים שקיבלו טיפול במשך 48 שבועות, לא נצפו השפעות של הזמן או של הקבוצה על אי אילו מהמדדים שנבחנו. רוב הילדים בשתי הקבוצות (PEG 2a RV+ ו- PEG 2a PL+) לא חוו שינויים קליניים משמעותיים בערכי איכות החיים הפיזיקליים הממוצעים, בהתאמה התנהגותית, בדיכאון או בתפקוד קוגניטיבי, במהלך הטיפול או לאחריו.

החוקרים הסיקו כי איכות החיים הכללית והתפקודים הפסיכו-חברתיים אינם נפגעים ע"י טיפול ב- PEG 2a RV+ או ב- PEG 2a PL+ , בילדים עם HCV.

מקור:

Peginterferon with or without ribavirin has minimal effect on quality of life, behavioral/emotional, and cognitive outcomes in children.

Rodrigue JR, Balistreri W, Haber B, Jonas MM, Mohan P, Molleston JP, Murray KF, Narkewicz MR, Rosenthal P, Smith LJ, Lobritto SJ, Schwarz KB, Robuck PR, Barton B, González-Peralta RP

Hepatology. 2011 May; 53(5):1468-75. doi: 10.1002/hep.24248.

נושאים קשורים:  דיכאון,  איכות חיים,  הפטיטיס C,  ריבוירין,  אינבו,  מחקרים
תגובות